ZESPÓŁ

Młodzieżowa Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Wyszkowie powstała w 1904 roku i jest jedną z najstarszych orkiestr tego typu w Polsce.

W okresie ponad stulecia swojego istnienia uczestniczyła niemal we wszystkich najważniejszych przejawach życia społecznego i kulturalnego swojego miasta i regionu. Od 1985 roku jej kapelmistrzem jest Franciszek Józef Bieganowski, były kapelmistrz Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego, znakomity dyrygent, nauczyciel, kompozytor i aranżer. 

Do Orkiestry należą młodzi muzycy-amatorzy z Wyszkowa i okolic. Ich praca i ogromne zaangażowanie przyczyniły się do osiągnięcia wysokiego poziomu jaki obecnie reprezentuje Orkiestra. Odnosząc sukcesy na arenie krajowej, jak i międzynarodowej, stale pozyskują grono wiernych fanów i sympatyków.

Młodzieżowa Orkiestra Dęta koncertowała dwukrotnie w Stanach Zjednoczonych, gdzie na zaproszenie Polonii w Nowym Jorku poprowadziła Paradę Pułaskiego. Na przeróżnych konkursach i festiwalach mogła podziwiać ją publiczność w Niemczech, Szwecji, Białorusi, Litwie, Bułgarii, Grecji i Ukrainie, gdzie na dalekim Krymie, w przepięknym Sewastopolu koncertowała jako specjalny gość reprezentując Polskę. Bardzo ważnym i niezapomnianym wydarzeniem był występ przed papieżem Janem Pawłem II podczas generalnej audiencji w 2003 roku w Watykanie. 

Orkiestra Ochotniczej Straży Pożarnej w Wyszkowie znana jest w całej Polsce. Występowała już niemalże w każdym regionie naszego kraju - od pięknego Świnoujścia, aż po Nowy Sącz. W swoim repertuarze ma ok. 800 utworów. Obejmuje on niemal wszystkie rodzaje muzyki, począwszy od muzyki marszowej, polskich tańców i pieśni, transkrypcji utworów symfonicznych muzyki rozrywkowej, w tym najnowszych standardów światowych, opracowanych specjalnie na potrzeby Orkiestry. Większość z nich jest aranżacji kapelmistrza Bieganowskiego.

Orkiestra występowała w popularnych programach telewizyjnych, m.in. "Jaka to melodia" i "Europa da się lubić”. Zespół koncertuje, nagrywa płyty CD i DVD oraz prowadzi naukę na instrumentach dętych i perkusyjnych.